A Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemrég alakult Nemeskürty István Tanárképző Kara (NITK) Nemeskürty István emlékest címmel rendezett dokumentumfilm vetítéssel egybekötött panelbeszélgetést november 14-én, az egyetem Szent László Kápolnájában, amelynek középpontjában a jeles író, irodalom- és filmtörténész, egyetemi tanár, nyugalmazott dandártábornok életének és munkásságának főbb állomásai álltak.
Szakos Enikő, a Nemeskürty István Tanárképző Kar osztályvezetője köszöntőjében beszélt a NITK névválasztásáról és a kar stratégiájáról. Mint mondta: a kar küldetése szerint a tanár- és bölcsészképzésben a hazai köznevelés hagyományaira építő, korszerű, időtálló, egyúttal identitáserősítő tudást biztosít. A kar elnevezésével az egyetem tiszteleg Nemeskürty István emléke előtt, aki kiemelkedő szerepet játszott a magyar kultúra és történelem megismertetésében, a magyar nemzettudat ápolásában. „A Ludovikához, a tanításhoz, de mindenek felett a hazához és a haza szolgálatához fűződő kötelékei miatt róla neveztük el a kart, ahol ilyen szellemiségben kívánjunk majd hallgatóinkat felkészíteni a tanári hivatásra” – tette hozzá Szakos Enikő.
Nánay Mihály történész, a NITK egyik alapítója, leendő oktatója megnyitóbeszédében Nemeskürty Meddig várjunk még? című művéből idézve foglalta össze a kar névadójának gondolkodásmódjára jellemzőket. E szerint Nemeskürty számára a történelem olyan, mint egy fa gyökérzete: láthatatlan, mégis létfontosságú. Ahogy egy fa gyökerei táplálják a koronát, úgy a történelem is táplálja a nemzet életét. Nánai Mihály hangsúlyozta: bízik benne, hogy „ez a kar is úgy fogja a történelmet tanítani a jövendő pedagógusoknak, tanároknak, hogy ők ezt a gyökérzetet táplálhassák, és egy szép, terebélyes lombkoronát tudjon kihajtani majd a teljes nemzet és a magyar történelem is” – zárta beszédét Nánay Mihály.
A Nemeskürty Istvánról szóló rövid dokumentumfilmet követő, Sallai Zsófia, az NKE kommunikációs irodavezetője által moderált panelbeszélgetésen a résztvevők egyetértettek abban, hogy Nemeskürty István író, irodalom- és filmtörténész, egyetemi tanár történelmi tárgyú könyveivel, irodalom- és filmtörténeti műveivel, a nevéhez fűződő több mint százötven filmmel sokat tett a magyar kultúra népszerűsítéséért, a magyar identitástudat fejlesztéséért.
Koltay Gábor rendező, kiadóalapító, aki sokszor dolgozott Nemeskürtyvel, megállapította, hogy történelmi érdeklődése, az, „ahogy kiválogatta az alkotókat, rendezőket, páratlan emberismeretről tett tanúbizonyságot”. Nemeskürty nagymértékben hozzájárult a befogadó, a néző történelemszemléletének alakításához. Koltay Gábor egy személyes élményét is megosztotta az István, a király rockopera létrejöttével kapcsolatban. Elmondta, hogy az 1980-as években, amikor a művet meg akarták valósítani, komoly akadályokba ütköztek a hivatalos szervektől. A filmfőigazgatóság ugyanis elutasította a forgatókönyv elkészítését. Nemeskürty felháborodott az elutasítás miatt, és határozottan kiállt a film megvalósítása mellett. Koltay Gábor ezzel a történettel Nemeskürty bátorságára és elhivatottságára hívta fel a figyelmet.
Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem ny. adjunktusa Nemeskürty irodalomtörténeti műveivel kapcsolatban elmondta, Nemeskürty a magyar identitás gyökereit kereste, irodalomtörténészi munkásságának hátterét a magyar történelem szolgáltatta. Nemeskürty könyveivel azt a célt tűzte ki, hogy az irodalomtörténeti ismeretek hiányában lévő olvasók is megértsék a magyar irodalom és történelem összefüggéseit, és ezáltal erősítsék nemzeti identitásukat.„Úgy írt, ahogyan a jó középiskolai tanár a diákban felébreszti az érdeklődést az iránt, amiről szó van” – fogalmazott. Szentmártoni úgy véli, a szerző célja az volt, hogy olyan könyveket írjon, amelyek segítségével a szélesebb közönség is megismerheti a magyar irodalom és történelem legfontosabb eseményeit és személyiségeit, és így hozzájáruljon a nemzeti identitástudat erősítéséhez.
Nánay Mihály Nemeskürty István azt emelete ki, hogy széles körű érdeklődése és mély tudása alapján kiemelkedő polihisztorként jellemezhető. Hozzátette: egy horizontális látókörű gondolkodó, aki az irodalomtól a művészetig merítkezik, olyan összefüggéseket fedezhet fel, amelyek a hagyományos történészek számára rejtve maradnak. Nánay Mihály Nemeskürty tanári hitvallásával kapcsolatban úgy fogalmazott: Nemeskürty szerint az oktatásnak kulcsfontosságú szerepe van a jövő alakításában, de a változások hatásai csak hosszú távon érzékelhetők. Az oktatásban a családi nevelésnek is kiemelt szerepe van, hiszen ez az, ami az államtól és a külső körülményektől független.
Sallai Zsófia – a Magyar Corvin-lánc Testület megbízásából készülő Nemeskürty-monográfia szerzője – zárszavában kiemelte: rohanó világunkban könnyedén megfeledkezhetünk az időtálló értékekről, Nemeskürty István élete és munkássága azonban példaként szolgál arra, hogy a tudás, a műveltség, a hazaszeretet, az elhivatottság, az alázat és az emberekkel való méltó bánásmód olyan örök érvényű értékek, amelyek a legnagyobb eredményekhez vezetnek. Az eseményen nemcsak egy kiváló szakemberre emlékeztek, hanem olyasvalakire, aki kiemelkedő tudása és személyisége révén képes volt maradandót alkotni a magyar nemzettudat formálásában, és akinek munkássága mélyen beivódott a magyar kultúrába.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes