Emlékkonferenciát szervezett a Magyar Corvin-lánc Testület az első elnökeként is szolgáló Nemeskürty István professzor szerteágazó, gazdag életpályájáról és nemzetépítő munkásságáról halálának 9. évfordulóján.
Az esemény megnyitóján Maróth Miklós professzor, klasszika-filológus, orientalista, a Magyar Corvin-lánc Testület tagja arról beszélt, hogy Nemeskürty István hazaszeretetében sokunk példaképe lehet. Mint mondta, karunk névadója a magyar történelmi folytonosság visszaállítója volt, akitől megtanulhattuk, hogy a történelmi múlt objektív megítélésén alapuló emlékezetpolitika nélkül nincs egységes nemzettudat, nincs múltját bátran vállaló nemzeti közösség.
A konferencia első előadójaként Szakály Sándor Széchenyi-díjas történész, az MTA doktora, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója előadását Nemeskürty több, a történészek által is olvasott, időnként azonban vitatott művének a felsorolásával kezdte. Szakály Sándor megítélése szerint, amikor Nemeskürty István történelemmel foglalkozott, az egykori hazafias nevelés mutatkozott meg benne, és ilyen szempontból közelített a múltunkhoz.
A konferenciáról részletesebben is olvashatnak a Magyar Hírlap tudósításában.
Szöveg: Sarnyai Tibor
Fotó: Magyar Corvin-lánc Testület