A Kutatók Éjszakája immár hagyományos programsorozatában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemeskürty István Tanárképző Kar (NITK) oktatói, kutatói is megnyitották a tudomány kapuját az érdeklődők számára a kar kutatási-oktatási területéhez tartozó témákban szeptember 27-én, pénteken.
Az előadásokon szó esett többek között a nyelv, a pszichológia, illetve a folklór kapcsolatáról, a mesterséges intelligenciáról és a mobiltelefonokról, ókori, újkori és jelenkori történelemről, a sarkvidékekről és a földrajzi felfedezésekről.
A Kutatók Éjszakája 2024-es eseményén a kar szakemberei a következő előadásokkal és témákkal készültek: Szerencsés Károly: A kékcédulás hadművelet és más választási csalások; Nánay Mihály: Magyarrá lett Habsburgok? – A Habsburg-ház magyar ága; Gruber László: Üzbegisztáni mozaik – avagy Vámbéry Ármintól a haldokló Aral-tóig; Libárdi Péter: Mire jó a szóasszociáció?; Veszelszki Ágnes: Mi tanítjuk az AI-t – vagy ő minket?; Kovács Gábor István: Befolyásolja-e az anyanyelvünk, hogyan látjuk a világot?; Szakos Enikő: A mobiltelefon és az iskolai teljesítmény összefüggései; Horváth Péter Iván: A piano nem [brás], avagy igazságot az angol helyesírásnak!; Stárics Roland: Nagyhatalmi versenyfutás a felértékelődő Arktisz térségéért – „Szűzföld” a kibontakozó geostratégiai és geoökonómiai játszmák célkeresztjében; Seres Dániel: Ókeresztény szimbolika; Pomozi Péter Gyula: A folklór emlékezete és az ősmagyar nyelv: lehetőségek és távlatok; Csárdás László: Nyissuk ki a feketedobozt, avagy mit árul el a gondolkodásról a nyelv pszichológiája?
Az NKE az eseményen idén is bebizonyította, hogy a tudomány nem csak komoly, de szórakoztató is lehet. A programon a legújabb kutatási eredmények és izgalmas kísérletek színesítették a kínálatot, így minden korosztály megtalálhatta a neki tetszőt. Köszönjük érdeklődő közönségünk megtisztelő figyelmét esti programjainkon!
Szöveg: Sarnyai Tibor
Fotó: Csanaki László